A ciklus második fele szemlélődő, befelé forduló időszak, az anyai, gondoskodó archetípus kerül előtérbe. Ez az időszak a méh időszaka, méhünk az ősi női tudás tárháza. Az anyaméh energiái határozzák meg kapcsolódásainkat önmagunkhoz, környezetünkhöz. A méh gyűjti össze a tápláló, teremtő földi energiát és közvetíti azt a szívbe. Ha a szív terét nem nyitjuk meg, nem tudunk befogadni, sem adni, sem táplálni.
JAVASOLT ÁSZANÁK
Ékapáda-Rádzsakapótászana – Galambpóz
A pszoászról szóló cikksorozatunkban már írtunk róla, hogy a csípőben, medencében sok feszültséget tárolunk, ami később nőgyógyászati, testtartásbeli problémákat okozhat.
Most, egy női egészségünket szolgáló alap gyakorlatot mutatunk be: a galambpózt. Ebben a pózban mélyen nyitjuk a csípő terét, átmossuk a medence szerveit, oldjuk a feszültséget. Ez a póz segít abban, hogy ráhangolódjunk a belső világunkra és befelé hallgatózzunk.
Anjaneyasana – Alacsony kitörés
Ezt a jógapózt több különböző névvel találjuk meg a jógairányzatokban. Remek póz a csípő, comb nyújtására, a lábak stabilizálására és a mellkas nyitására. Az alacsony kitörés pózban rengeteg variációt végezhetünk a vállak nyújtásától kezdve a gerinccsavarásáig. A női jógában egy alap jógapóz, naponta érdemes gyakorolni a csípő „átmosására”.
ÉTELEK, AMIK SEGÍTENEK FELKÉSZÜLNI A MENSTRUÁCIÓRA
A menstruáció előtti időszak sokunknál a PMS időszaka, amin a táplálkozásunkkal is sokat segíthetünk.
- Ebben az időszakban a hormonrendszerünk támogatására zöldségek közül a legjobb a karfiol, a kelkáposzta, a hagyma, a retek és az édesburgonya.
- Ha a PMS tünetei megjelennek, érdemes több összetett szénhidrátot fogyasztani, mint pl. barnarizs, édesburgonya, csicseriborsó, alma. Figyeld meg, hogy érzed magad tőlük.
- Most már érdemes elhagyni a nyers és hidegen fogyasztandó ételeket, és áttérni a sütésre.
- A ciklus második felében fogyasszunk napi egy evőkanál szezám- és napraforgómagot. A szezámmag segít az ösztrogén felszabadításában, magas cinktartalma pedig serkenti a progeszteron termelődését. A napraforgómag szelénben gazdag, ezáltal segíti a máj tisztulását.
Az átlagosnál (28 nap) hosszabb, vagy rövidebb havi ciklus oka sokszor a táplálkozásban keresendő. Ha a ciklusod 28 napnál rövidebb, akkor valószínűleg állapotod yangabb irányba tolódott a kiegyensúlyozottnál, túl sok lehet az állati fehérje, illetve a kalóriában gazdag táplálék az étrendedben. Ha a ciklusod hosszabb, mint 30 nap, akkor vélhetően túl sok az édesség, gyümölcs, gyümölcslé, üdítő, tejtermék, finomított élelmiszer. Mindkét esetben segítségedre lesz, ha a ciklusodhoz igazítod a táplálkozásodat.
A Ciklusjóga blogbejegyzés-sorozat forrásai:
Bobby Clennell: Nők jógakönyve
Alisa Vitti: Női kód
Mixtay Zsuzsa: A Hold útján járva (szakdolgozat)
Kornhoffer Tünde: Biztonságos jógagyakorlás nőknek – Anaya női jógaoktató képzés 2018 (jegyzet)
Namasté,
Timi és Meli